t1.GIF (23622 bytes) t2.GIF (20134 bytes)

Puy Saint Vincent 2000

t4.GIF (10980 bytes)
Úvodní stránka
ObsahPuy Saint Vincent 2000MapyFotoalbumHodnocení pobytuInformaceNávrat na domovskou stránku

puy2001.jpg (20364 bytes)Po roční odmlce vyplněné pobytem v Dolomitech se naše rodina díky iniciativě našich olomouckých přátel opět vydala na lyžařský pobyt ve francouzských Alpách, tentokrát do neznámého střediska Puy Saint Vincent.
Toto lyžařské středisko leží v údolí Vallouise jižně od Brianconu ve výšce 1600 m. n. m. Vlastní, typická alpská vesnice, leží ve výšce 1400 m a je s lyžařskou částí spojena lanovkou.

Vlastní zájezd probíhal od 11. do 18. března 2000 včetně cesty, takže vlastní pobyt trval od 12.3. odpoledne do 17.3. taky odpoledne, k lyžování jsme tedy měli pouhých 5 dní.
Cestu jsme díky zvýšenému počtu účastníků (přes 60) absolvovali v patrovém, čtyřnápravovém superautobusu NEOPLAN na trase: Olomouc - Mikulov - Villach - Tarvisio - Udine - Milano - Turin - Susa - Montgenévre - Briançon - Puy Saint Vincent s nutnými bezpečnostními přestávkami a hodinovou zastávkou v Briançonu.

Počasí bylo fantastické - celou dobu slunečno, bez mraků a větru, denní teploty kolen 10 stupňů. Cenou za tuto pohodu byla kvalita sněhu, která se s denní dobou zhoršovala, a to i ve vyšších polohách. Na druhé straně některé úseky sjezdovek vydržely odolávat slunečním paprskům a zachovaly si kvalitu i v odpoledních hodinách. Sněhová pokrývka z hlediska prezentovaných čísel byla velice uspokojivá (60 cm v 1600 m, 130 cm ve 2700 m), skutečnost byla poněkud méně příznivá. některé části lyžařského areálu silně trpěly slunečním svitem a některá místa byla proto téměř bez sněhu.

puy2003.jpg (16649 bytes)Lyžařský areál se nachází prakticky na jednom svahu, což díky systému lanovek a vleků nevyžaduje jinde běžné komplikované přejezdy mezi jednotlivými areály (např. Risoul - Vars). Sjezdovky asi do výše 2000 m vedou převážně v řídkém modřínovém lese, nad touto hranicí je to holá pláň. Lyžovat lze od 1400 m (obec Puy Saint Vincent) až pod vrchol La Pendine (2700 m). K dispozici bylo v této době 15 ze 16 lanovek a vleků, otevřeno bylo asi 70% sjezdovek. Mimo sjezdovky se nejezdilo, protože neupravované terény pokrývala krusta se starými stopami, což je i pro zkušené freeridery nevhodný terén.
Přestože kapacita ubytovacích zařízení byla vytížená, množsví lidí na sjezdovkách i u vleků bylo většinou minimální, takže žádné fronty a tlačenice na sjezdovkách.

puy2002.jpg (27021 bytes)Úroveň sjezdovek odpovídala katalogovým údajům: spíše pro začátečníky a pokročilé, méně pro experty. Dvě vyznačené černé sjezdovky byly stejně uzavřené. Každý si ale mohl najít vhodnou sjezdovku (nebo i víc), která by vyhovovala jeho vkusu. S ohledem na měnící se kvalitu sněhu bylo kvalitnější lyžování dopoledne, odpoledne bylo nutno počítat s přibývajícími návějemi mokrého sněhu nebo vydřenými místy na exponovaných místech.
Ubytování bylo pro většinu účastníků zajištěno (po nezbytných změnách na poslední chvíli)v centrální budově, v našem případě v krajním křídle, 100 m nad stanicí lanovky. Díky této poloze jsme v podstatě nemuseli udělat krok pěšky.

Pobyt zajišťovala plzeňská cestovní kancelář INTERTRANS, jako mimokatalogovou kolektivní akci. Až na počáteční zmatky s ubytováním, které byly ale vyřešeny ještě před naším příjezdem a byly zaviněny francouzskou stranou, nelze organizátorům nic vytknout.

Krátká doba pobytu a málo sněhu v nižších polohách mi neumožnila navštívit středisko Puy Saint Vincent 1400, které má značně odlišný charakter než jeho výše položený lyžařský bratr.

Příjemné počasí, relativně přízmivé sněhové podmínky, málo lidí a zejména nádherné okolní hory nám umožnili strávit velmi příjemný týden.

Další informase na stránce Hodnocení